Projektid 2012

Koolitus

31.03-01.04.2012.a. toimus Rehe hotellis Tartus Eesti Pimedate Liidu korraldatud koolitus teemal „Aita ennast ise“. Koolitus oli mõeldud nendele, kes on hiljuti osaliselt või täielikult kaotanud nägemise. Koolituse läbiviijaks oli Eesti Pimedate Liidu projektijuht Mari Sepp, ürituse ettevalmistamisel oli abiks Eesti Pimedate Liidu aseesimees Eva Kirillova.

Osavõtjad saabusid Kuressaarest, Pärnust, Narvast, Kohtla-Järvelt, Rakverest, Tallinnast, Paidest, Põltsamaalt ja Tartust.
Koolituse kava oli sisurikas. Pärast saabumist ja lõunasööki toimus osalejate tutvumine. Emajõe kooli õpetaja Anne Kõiv rääkis väga arusaadavalt ja huvitavalt pimeda inimese liikumisõpetusest ja selleks vajalikest abivahenditest. Ta tutvustas ka teisi abivahendeid:  monoklit, kirjutusvahendeid ja pimedate tähestikku punktkirjas ja veel paljudest vahenditest, mis kergendavad pimeda inimese elu ja annavad võimaluse olla ühiskonnale vajalik.

Esimesel päeval said osalejad osa ka tervislikest protseduuridest- massaazist, soolakambrist, mudamähistest, oli võimalus käia saunas ja basseinis.

Õhtul vestles psühholoog Triin Ulst meiega postiivse mõtlemise teemal ja rääkis oma tööst vabatahtlikuna Argentiinas.

Teisel päeval kohtusime SA Juht- ja abikoertekooli juhataja Mati Malmiga. Ta tutvustas meile juhtkoerte igapäevast tööd. Tööst juhtkoertega rääkis veel juht- ja abikoerte treener Veroonika Malm ja kauaaegne juhtkoera kasutaja Gerli Kangur. Ei puudunud ka juhtkoerad.

Osavõtjad said vastuse kõikidele esitatud küsimustele. Lõpus oli kõikidel osavõtjatel öelda oma arvamus veedetud päevade kohta. Kõik jäid üritusega rahule.

Kogu koolituse vältel oli nendele, kes eesti keelt ei valda, tõlgina abiks Eva Kirillova. Lahkumisel oli kõigil ainult üks mote: Kahju, et aega jäi napiks omavaheliseks suhtlemiseks, aga jääme ootama uusi koolitusi.

Aitäh korraldajatele!

„Valguse Kaja“ kevad-suvi 2012

Aleksander Lobanov
Lõuna-Eesti Pimedate Ühingu liige
Infokiri „Valguse Kaja“ toimetuse liige

Kevadkontsert

Pühapäeval, 20.mail toimus Eesti Pimedate Liidu ansamblite kevadkonsert Salme Kultuurikeskuses. Ansamblid alustasid hommikul proovidega, pärast ühist lõunasööki tehti veel viimased ettevalmistused konserdiks.

Kontsert algas kell 15.00 Kultuurikeskuse tantsusaalis.

Esimesena esines Lõuna- Eesti Pimedate Ühingu lauluansambel.

Maila Jürgenson luges laulude vahele Lydia Koidula ja Henrik Visnapuu luuletusi ja  keldi palve, mis  muutsid  kava kaunilt seotud tervikuks. Kava lõpupoole esitas Leo Leivokene  klaveril popurrii Raimond Valgre paladest „Peagi  saabun tagasi su juurde“ ja „Pühapäev Kadriorus“. Ansambli juhendaja Helika Gustavson- Rätsepa eeslaulmisel esitati Namiibia laul „Halleluuja“ ja  Lõuna-Aafrika laul „Masithi“, mis oma rütmide ja meloodiaga pani kaasa elama kogu publiku.

Pärast Lõuna- Eesti Pimedate Ühingu ansamblit oli lava Saaremaa lauluansambli Viu päralt. Lauljaid  saatis klahvpillidel Avo Levisto, solistina esines Marju Saar, mõlemad on ansambli Viu juhendajad. Külalissolistina esines Viu sõber Taivo Parbus.  Ansambli valitud laulud viisid mõtted suvistele radadele.

Järgmisena esines Viljandi ansambel Metsasõnnid Harry Kare juhendamisel. Kahe lõõtsa ja kitarri saatel esitati sõdurilaule ja publikule tuntud viise. Saaremaa ansambli naiste eestvedamisel laulsid Metsasõnnidele kaasa paljud saalisviibijaid. Metsasõnnid lõid tõeliselt vahva meeleolu.

Klassikalise muusika juurde viis publiku Vello Varti poolt väga kõrgel tasemel esitatud klarnetipala. Klaveril saatis Reet Kivari.

Nende esinejatega lõppes Eesti Pimedate Liidu kevadkontserdi kava, kuid mitte kontsert ise. Lõunasöögi ajal tuli minu juurde meesterahvas, kes rääkis, et tal on kaasas sõber Venemaalt, kes soovib meile esineda. Juba lapsena nägemise kaotanud laulja esines hiljuti Moskva kuberneri poolt korraldatud suurel vastuvõtul ja on kogunud tunnustust erinevatel konkurssidel. Ta külastab sageli Eestit, mis on talle väga armas paik, ning seetõttu on ta ära õppinud mitu eestikeelset laulu ja ooperiaariat.  Loomulikult tegime kavas väikese muudatuse ning kuulutasime välja kontserdi lõpukülalisena üllatusesineja Kirill Zorini Moskvast. Ta esitas Mister X-i aaria operetist „Tsirkuseprintsess“. Laulja esitus oli hingestatud ja lummav. Publiku vastuvõtt oli tormiline ning sooviti lisalugusid, kuid kahjuks pidi Kirill ruttama lennujaama, et sõita tagasi Moskvasse.

Pikk kojusõit ootas ees kõiki ansambleid.

Suur aitäh kõikidele esinejatele, kes pikast vahemaast hoolimata kohale tulid ja oma kaunite etteastetega kevadkontserti rikastasid.

„Valguse Kaja“ kevad-suvi 2012

Mari Sepp
projektijuht

Eesti Pimedate Liidu puhkpilliorkestri kontsertreis Lõuna-Eestisse

Juunikuu teist nädalavahetust ootasid Eesti Pimedate Liidu pasunapoisid (nende hulgas on ka mõned õrnema soo esindajad) pikisilmi juba pikka aega. Oli ju möödunud terve aasta eelmisest taolisest juba traditsiooniliseks kujunenud iga-aastasest ettevõtmisest, mil nii Tallinna kui ka Tartu pillimehed oma jõud ühendasid ja koos vägeva ühiskontserdi andsid. Kui eelmisel aastal rõõmustati Põhja-Eestis Viinistu rahvast oma särtsaka esinemisega, siis sel korral võeti suund Lõuna-Eestisse.  9. juuni varahommikul kell pool kaheksa istuti Tallinnas bussi ja turnee algas. Pillimeeste tee kulges läbi Viljandi ja Tartu üha kaugemale lõuna poole, kus esineti kahel päeval kahes erinevas paigas. Läbi Viljandi kulges marsruut sel põhjusel, et Põhja-Eesti Pimedate Ühingu muusikud osalesid ka puudega inimeste kultuurifestivalil, mis toimus nimelt Viljandis 9.-10. juunil, seega samaaegselt meie kontsertturneega. Pärast esinemist Viljandis võeti suund Tartu peale, kus ühiselt Lõuna-Eesti Pimedate Ühingu pillimeestega lihviti veel viimast korda enne esinemist kokkumängu.

Seejärel pärast kehakinnitust sõideti Rõuge Suurjärve äärde, kus järve kaldal asuva Eesti Ema kuju esisel platsil anti vabaõhukontsert kohalikule rahvale, kes ei olnud kitsi aplausiga. Esinemise võib lugeda igati kordaläinuks, sest publiku tungival nõudmisel tuli esitada ka lisalugu. Pealtvaataja- ja kuulajana pean lausuma tunnustavad sõnad kõikidele esinejatele, eriti aga orkestri dirigentidele Neeme Saarele ja Vello Loognale, kes on näinud kõvasti vaeva ja suutnud kogu  orkestri tõeliselt kaunilt kõlama panna.
Pärast edukat kontserti mindi suurepärases meeleolus ööbimispaika Rogose mõisa, mis asub Lõuna-Eesti maaliliste küngaste vahel tillukese järve kaldal.  Mõisa perenaine ehk mõisaproua Anneli Lõhmus oli meeldiv ja külalislahke ning andis meile põhjaliku ülevaate nii Rogose mõisa ajaloost kui ka raskustest selle restaureerimisel, nii et see vastaks tänapäevastele majutustingimustele. Mõisakompleks ei olnud veel täielikult renoveeritud, kuid valmis osa oli igati tasemel ning vastas ka kõige nõudlikuma puhkaja vajadustele. Kes sinnakanti juhtub sattuma, sellel soovitan soojalt valida ööbimiseks Rogose mõis. Meie väsimatud pillimehed nautisid ilusat ilma täiega ja võtsid nõuks ka veel väikese grilliõhtu korraldada. Aga võib-olla olid neil lihtsalt kõhud tühjaks läinud. Rõõmus muusika saatis neid ka sellel ettevõtmisel. Siis saabus öö ja kuna järgmisel päeval seisis ees veel üks kontsertesinemine, siis oli vaja ka veidi puhata.

Pärast maitsvat hommikusööki asusime teele Vastseliina poole, kus kohaliku rahvamaja esisel platsil värskes õhus sooja päikese paistel anti teine kontsert. Ka see esinemine läks edukalt - rahule jäid nii pillimehed ise kui ka kohalik publik, kes tänas hoogsa ja kõlava esituse eest esinejaid kestva aplausiga.
Teel Vastseliinasse külastasime ka kohalikke vaatamisväärsusi - tutvusime Vastseliina linnusega ja külastasime kohalikku koduloomuuseumi. Pärast kontserti müttasime Piusa koobaste ümbruse liivakarjäärides. Kahjuks ei õnnestunud meil siseneda põhikoopasse, kus pidavat pesitsema mitut liiki nahkhiiri.

Parajalt väsinuna, kuid äärmiselt rahulolevana ning tulvil muljetest asusime koduteele.  Kogu seltskond säilitas rõõmsa meele kuni reisi lõpuni. Muljed olid nii erutavad, et Tartus vahepeatust tehes hakati kavandama juba järgmise aasta reisi. Üheks võimalikuks kontserdipaigaks võiks kujuneda Jaani kirik Peterburis.

Kokkuvõttes võib toimunud kontsertturneed lugeda igati edukaks ja kordaläinuks. Suured kiidusõnad EPL-i kauaaegsele  (kahjuks endisele) töötajale Anne-Mall Kroonile, kes toetudes oma ammendamatule energiale ja kogemustepagasile suutis nii suurepärase ja ladusalt kulgenud ürituse ette valmistada ja ka läbi viia.

Kohtumiseni järgmisel aastal!

„Valguse Kaja“ kevad-suvi 2012

Eero Tõniste
EPL juhatuse esimees

Suvepäev „Oska märgata!“

11.augustil korraldas Eesti Pimedate Liit koostöös D-120 LEO-klubiga suvepäeva „Oska märgata!“

Hommikul väljusid bussid Käsmu Viru Folgile Tallinnast ja Tartust.

Terve päeva saatsid D-120 LEO-klubi liikmed noori nägemispuudega ja pimedaid inimesi, külastades Viru Folgi kontserte. LEO-klubi liikmetele õpetati eelnevalt pimedate inimeste liikumisel abistamist ja ümbruse kirjeldamist. Vabatahtlikena olid abiks ka Tartu Waldorfgümnaasiumi õpilased.

Pealaval esinesid Gjängstas Päradais ja  Alamaailman Vasarat, Kirjanike Maja hoovis Taavi Peterson & Üdi ja Kuokkavieraat, Metsalaval Bombillaz ja Moskva-Odessa, Rahvamajas Duo Tuulikki ja Johanna ning Ukerdajad, Ingmani Merelaval Tane Mahuta. Muusikafestival oli väga mitmekesine, muusikat kõlas igale maitsele. Organiseeritud oli ühine lõunsaöök Lainela puhkekeskuses.

Pimeduse saabudes alustati tagasisõitu. Loodame, et noorte vahel tekkinud side jääb kestma ka tulevikus.

Suur tänu kõikidele osalejatele, LEO-klubi liikmetest saatjatele, Tartu Waldorfgümnaasiumi õpilastele ja Lõuna-Eesti Pimedate Ühingu esindajale Tiina Tammele.

Mari Sepp
projektijuht

Arengukava koolitus

12.-13.detsembril 2012.a. toimus Sagadi mõisas arengukava koostamise koolitus.

Koolitusel osalesid Eesti Pimedate Liidu juhatuse liikmed ja  liikmesühingute esindajad.

Koolitaja oli Silva Anspal.

Kirja suurus