Noorte üle-eestilise huvikaitseorganisatsiooni loomine
2021 – 2023
30 – 31 mai toimus Aegviidus Nelijärve puhkekeskuses Eesti Pimedate Liidu Suvekooli raames ka noorteühingu loomise lõpuüritusena eraldi EPL Noorte Suvekool.
Teisipäeval peale saabumist ja lõunasööki toimusid tutvumismängud peamaja teise korruse Metsakannikese saalis.
Peale seda oli kõigil võimalus minna RMK loodusmatkale ümber järve! Sõita sai ka paatide ning vesijalgratastega.
Õhtupoolikul toimus peamaja teise korruse Metskannikese saalis Muusikateraapia. Muusika- ja hingamisterapeut Maili Mein kirjeldas oma töötuba: “Muusikateraapia töötoas oleme koos loomises ja lubame helidel ennast hellitada. Saame kogeda erinevate pillide kooskõla ning avastada iseenda sisekõla. Muusikalise kujutlusmatka käigus saame lõõgastuda ja kogeda muusika toetavat mõju.”
Õhtu lõpus võttis noorte võistkond Autentsed osa ka Suvekoolis traditsiooniks saanud viktoriinist.
Peale viktoriini ja enne diskot korraldas noortegrupp ka vabalava, kus oli võimalus esineda! Varvaara mängis flöödilugusid, Aljona rääkis naljakaid anekdoote ja Kert luuletusi. Svetalana ja Vladimir laulsid duetti!
Õhtu lõppes diskoga!
Kolmapäeva hommikul oli Järve majas võimalus kohe peale hommikusööki teha hommikuvõimlemist, mille viis läbi noorteprojektist osavõtja Indrek Kaljumäe. Sellele järgnes tempokas Zumba tantsuklass!
Lisaks treeningutele tuli juttu ka tõisematest teemadest. Lilleasumi seltsi vabatahtlikud päästjad tegid vee- ja tuleohutuskoolitust!
Seminari lõpetas hommikune diskussioon, kus võeti kokku kogu projekti tegemised, arutati probleeme ja tulevikuplaane.
Noored hindasid kõrgelt koolitustelt saadud teadmisi ja oskusi. Enim positiivset tagasisidet anti projekti raames tekkinud noorte suhtlusvõrgustikule ja uute tutvuste saamisele. Projekti eestvedajad tegelesid aktiivselt nägemispuudega noorte leidmise ja kaasamisega tegevustesse. Kuna paljud noored ei ole Liidu liikmesühingute liikmed, siis kasutati kontaktide leidmiseks koolide abi ja jagati infot sotsiaalvõrgustikes.
Oli tore ka, et projekti raames said tuttavaks ja hakkasid omavahel suhtlema nägemispuudega noored üle Eesti, kel eelnevalt omavaheline suhtlus puudus. Väga kasulikuks peeti koolituspäevade lõpus korraldatud suhtlusringe, kus osalejad said avameelselt arutada ja küsida nõu puudespetsiifikast tulenevate igapäevaste toimungute kohta nt suhtlemise alustamine, kaaslase leidmine jne.
Projekti positiivse poole pealt lisati ka projekti eestvedaja Jakob Rosina suurt panust avatud ja hea atmosfääri loomisel ja inimeste kaasamisel! Noorte sõnul oleks just selliseid usalduslikke jututubasid ja koosveedetud aega ehk veidi enam olema.
Diskussioonil otsustati ka, et noored hakkavad edasiselt tegutsema Eesti Pimedate Liidu noortekoguna ning esialgsete tegevustena püütakse leida rahastusvõimalusi projektidele, millega saaks arendada koostööd Soome ja Rootsi noorteorganisatsioonidega, et omavahel teadmisi ja kogemusi vahendada.
Kavandati omavahelist suhtlust edendavaid ja uusi väljakutseid esitavaid ühistegevusi nagu tandemratastega matk, sotsiaalse ettevõtluse koolitus koos praktiliste juhistega, giidiga koos looduses liikumine koos telkimisega, fotonduse kursusus sotsiaalmeedia jaoks.
Samuti jääb noortekogu ülesandeks anda Liidule sisendit noorte huvikaitsega tegelemiseks riiklikul tasandil. Projekti raames on juba üles kerkinud riiklikul tasandil lahendamist vajavad probleemid (laste rehabilitatsiooni kättesaadavus, tugiõppe puudulik kättesaadavus), mille jaoks projektis noorte käest sisend saadi ja millega tegelemisel noortekogu oma panuse annab!
Suur tänu kõiigile osalejatele ning ka nende saatjatele, kes kõik käsid ja tegi ja aitasid kaasa eduka projekti kordaminekul!