Täna, 20. mail on Ülemaailmne Ligipääsetavuse Päev. Eesti Pimedate Liit korraldab sotsiaalmeedias sel puhul võistluse, pööramaks tähelepanu fotode kirjeldamise vajalikkusele.
Praegu on moes igale postitusele pilt lisada. Olgu see maitsev hommikusöök või õide puhkenud kevadlill, päevasündmustest rääkimata. Veebiuudistes, sotsiaalmeedias ja kodulehtedel olevad fotod jäävad nägemispuudega inimestele aga üldiselt täiesti kättesaamatuks.
Kutsumaks inimesi ja ettevõtteid üles oma kodulehti ning sotsiaalmeedia voogu läbi fotode kirjelduste ligipääsetavamaks muutma, korraldab Eesti Pimedate Liit 20. maist kuni 31. maini vältava võistluse. Iga eraisik või ettevõte saab oma sotsiaalmeedia voogu või kodulehele laadida foto, lisada sellele kirjelduse ning jagada oma fotopostituse linki seejärel meie Facebooki lehel olevas võistluse kommentaariumis. Iga inimene saab foto kirjeldust hinnata, laikides seda sama kommentaari. Enim laike kogunud fotod võidavadki.
Ah et mida võita saab? Eraisikutest võitjate vahel loosime välja heade Eestimaiste maitsetega täidetud korvi, ettevõtjate vahel läheb loosi ligipääsetavuse teemaline koolitus või veebi ligipääsetavuse lühiaudit ettevõtte kodulehele.
Foto kirjeldamine on üsnagi lihtne. Kujuta ette, et selgitad seda tuttavale, kes on teiselpool telefoni otsas ja pilti ei näe. Oluline on kirjeldada ära sõnum, miks pilt oluline on, liikudes kirjeldusega üldise olustiku avamisest üksikute detailide kirjeldamiseni.
Seejuures ei pea foto kirjeldus olema pikk, üldjuhul piisab kahest kolmest lausest. “Fotode kirjeldusi on võimalik lisada nii Facebooki kui ka Instagrami fotodele, samuti ka kodulehel asuvatele piltidele. Nägemispuudega inimesele, kes kasutab ekraanilugejat, loetakse pildi kirjeldus selleni jõudmisel automaatselt ette,” selgitas Rosin. Rohkem infot selle kohta, kuidas fotot kirjeldada ning kuidas kirjeldust piltidele lisada leiab siit.
Ülemaailmse Ligipääsetavuse Päeva eesmärk on juhtida arendajate, disainerite ja sisuloojate tähelepanu vajadusele arvestada oma loomes erinevate kasutajagruppide vajadustega, pakkudes informatsiooni korraga kõigile meeltele, mitte keskendudes liigselt ühele meelele. Ligipääsetavuse päeva tähistatakse igal aastal, maikuu kolmandal neljapäeval.